محل تبلیغات شما

دانلود کتاب جامع التواریخ ؛ رشید‌الدین فضل الله همدانی 4 جلد کامل

کتاب نایاب و نفیس " جامع‌التواریخ " (مشهور به تاریخ رشیدی) اثر گران‌مایه " رشید‌الدین‌ فضل‌الله‌ همدانی " وزیر ایرانی و دانشمند دربار ایلخانان می‌باشد.

کتاب جامع‌التواریخ در زمینه تاریخ، اسطوره‌ها، باورها و فرهنگ قبایل ترک و مغول و همچنین تاریخ پیامبران از آدم تا خاتم و تاریخ ایران تا پایان دوره ساسانیان، به همراه تواریخ سایر ملل است که در چهار جلد به رشته تحریر درآمده.

جامع‌التواریخ نه فقط یک کتاب تاریخی، که کتابی است با داده‌های جغرافیایی و ی و فلسفی که مجموع این‌ها یک کتاب جامع، و به نوعی نخستین کتاب جامع تاریخی جهان را پدید آورده است. این کتاب به زبان فارسی نگارش یافته که حاکی از استعمال زبان فارسی به عنوان زبان رسمی در دربار مغولان بوده است. اما در همان دوران به عربی، تُرکی و مغولی نیز ترجمه شده تا همه اقوام بتوانند از آن استفاده کنند. جامع‌التواریخ یکی از نخستین کتبی است که به صورت مدرن و حرفه‌ای برای استفاده علمی از تاریخ تدوین گشته است.

جلد نخست کتاب جامع‌التواریخ که به لحاظ دست‌اول بودن، بسیار مهم می‌باشد، در مورد تاریخ مغولان و چنگیزخان و ایلخانان تا مرگ غازان‌خان می‌باشد. جلد دوم و سوم شامل تاریخ پیامبران، تاریخ ایران باستان، تاریخ جهان، تاریخ حکومت‌های محلی و حکومت‌های ترک پس از اسلام می‌باشد. همچنین دوران سلطنت اولجایتو که حاصل مشاهدات عینی رشید‌الدین‌فضل‌الله‌همدانی است نیز در این بخش می‌باشد. صورالاقالیم و مسالک و ممالک از دیگر بخش‌های این کتاب است که به مسائل جغرافیایی و ی می‌پردازد.

اهمیت مهم این کتاب آن است که غازان‌خان تمام اسناد و نوشته‌های قدیمی و دولتی را در اختیار رشید‌الدین‌فضل‌الله‌همدانی گذاشت و دانشمندان و ریش‌سفیدانی که از تاریخ و فرهنگ ترک و مغول آگاه بودند را همراه او کرد تا کار به بهترین وجه پیش برود. چیزی که تا آن زمان بی‌سابقه و بی‌نظیر بوده است و هنوز هم این کتاب مهمترین منبع برای تاریخ اقوام و حکومت‌های ترک و مغول است. کتاب جامع‌التواریخ نخستین دورهٔ کامل تاریخ و جغرافیای آسیا است که با استفاده از وسایل و منابعی ترتیب داده شده است که تا آن زمان در اختیار هیچکس قرار نگرفته بود. جامع‌التواریخ از لحاظ دقت و صحت و اصول تاریخ‌نویسی بسیار ارزشمند است. علاوه بر اینکه این کتاب دامنهٔ وسیعی از مطالب را به نثری عالمانه بیان نموده است. همچنین از نظر دسترسی مؤلف به منابع شفاهی بسیار نیز درخور توجه است و اگر رشید‌الدین‌فضل‌الله‌همدانی آن نوشته‌های پراکنده و در معرض نابودی و همچنین سخنان و افسانه‌های شفاهی مغولان و ترکان را به قلم نیاورده بود امروزه از هیچ‌کدام از آنها خبری در دسترس نبود و به حیطهٔ فراموشی سپرده شده بودند. این کتاب به نوعی حاصل کار گروهی یک تیم از اندیشمندان است. کاری که امروزه نیز برای نگارش توارخ جامع باب شده و از نمونه‌های آن تاریخ کمبریج و تاریح جامع ایران می‌باشد که حاصل کار گروهی یک تیم خبره است.

دانلودکتاب جامع‌التواریخ را به همه دانشجویان‌ و پژوهشگران تاریخ با هر گرایش و تخصصی، توصیه اکید می‌کنیم.

 

حجم: 52 مگابایت


دانلود کتاب
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

آرتا صنعت زیبا سازان قائم باشگاه ساداتی ها سایت دکتر علی اصغر آخوندی نانوشته های علیرضا ادریسی اخبار دانشگاه پیام نور و اخبار مدارس تیزهوشان ظروف یکبارمصرف وبلاگ تکین بازار مبلمان ایفل خشکبار قصران