محل تبلیغات شما

دانلود کتاب تمدن و فرهنگ ایران از آغاز تا دوره پهلوی

کتاب نایاب " تمدن و فرهنگ ایران، از آغاز تا دوره پهلوی " تالیف دکتر ناصرالدین‌ شاهحسینی استاد دانشگاه تهران می‌باشد.

مولف در کتاب تمدن و فرهنگ ایران، از آغاز تا دوره پهلوی؛ نخست به تعریف تمدن و سپس به بررسی تمدن‌های ایرانی در عصر حجر پرداخته است. تمدن در دوران تاریخی با ورود آریایی‌ها به ایران، وارد عصر درخشان خود می‌شود. پس نویسنده کتاب در ادامه به بررسی فرهنگ و تمدن مادها، هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان می‌پردازد. در این میان دین زرتشتی و دیگرمذاهب ایرانی،‌ اندیشه ایرانیان و جشن‌های کهنسال ایرانی به گونه مبسوط در بوته نقد و بررسی قرار گرفته است. علومی نظیر ستاره‌شناسی، جغرافیا، فلسفه، ادبیات و شعر نیز در نگاه تیزبین نویسنده از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است.

پس از یورش تازیان و فروپاشی امپراطوری هزار ساله‌ی ایرانی، فرهنگ ایرانی وارد دوران فترت خود می‌شود. با این‌حال تمدن و فرهنگ کهنسال ایرانی، به زودی به‌پاخاسته و سرزمین‌های اسلامی را از حضور خود بهره‌مند می‌سازد. این آغاز دورانی است که درست یا غلط، عصر طلایی اسلام نام نهادند. بر پایه فرهنگ ناب ایرانی، اسلام از طاهر بادیه‌نشینی خارج شده و رنگ و بویی تازه می‌گیرد. در قرون بعدی، خزش ترکان آسیای‌میانه، یورش مغولان و سپس کشتارهای تیمور لنگ نیز نمی‌تواند فرهنگ و تمدن ایرانی را مضمحل کند و تمام نیروهای مهاجم اسیر فرهنگ ایرانی شده و ایرانیزه می‌گردند. مولف با تیزهوشی این موارد را دریافته و روند فراز و فرود فرهنگ ایرانی در میان سیل تهاجمات بیگانه را رصد کرده و تا دوره پهلوی، آورده است.

دانلود کتاب تمدن و فرهنگ ایران، از آغاز تا دوره پهلویرا به دانشجویان، محققان و دوست‌داران تاریخ ایران باستان، تاریخ ایران اسلامی و تاریخ معاصر ایران پیشنهاد می‌کنیم.

 

حجم: 7 مگابایت


دانلود کتاب
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

آژانس تبلیغاتی بهنما | 28426529 021 Dani Dangerous sampad | سمپاد آشپزخونه ی ما روزنوشته های یک برنامه نویس ستارگان جهانی آپارتمان در اصفهان نیاز تو پارسی فرش