محل تبلیغات شما

دانلود کتاب کلیله و دمنه کامل

" کلیله و دمنه " کتابی است کهنسال که در حد فاصل سال‌های دویست تا پانصد پیش از میلاد، در کشور هندوستان و توسط حکما و دانشمندان هندی تالیف شد. این کتاب در اصل شامل حکایت‌هایی پندآمیز است که از زبان حیوانات نقل می‌شود و شخصیت‌های محوری بیشتر این حکایات، دو شغال به نام‌ها کلیله و دمنه و می‌باشند.

کتاب کلیله و دمنه در روزگار پادشاهی خسرو انوشیروان ساسانی، توسط برزویه طبیب از زبان سانسکریت هندی به زبان پارسی میانه (پهلوی) ترجمه می‌شود. پس از تازش تازیان و از بین رفتن حکومت ساسانی، می‌رفت که این کتاب نیز در کنار هزاران کتاب دیگر پارسی، از بین رفته و نابود شود اما خوشبختانه اندیشمند بزرگ ایرانی روزبه پسر دادویه مشهور به ابن‌مقفع به نسخه‌ای از آن دست یافت و آن را از پهلوی به عربی ترجمه کرد تا این کتاب برای همیشه از خطر انقراض و نابودی نجات یابد.

کلیله و دمنه در زمان حکومت سامانیان توسط بلعمی از عربی به فارسی‌دری ترجمه گردید و رودکی نیز نسخه‌ای منظوم از آن را گردآورد که شوربختانه هر دو نسخه در طول تاریخ از میان رفت. امروز تنها نسخه‌های قدیمیِ فارسی موجود از کلیله و دمنه، دو نسخه‌ای است که در زمان حکومت غزنویان از روی نسخه عربیِ ابن‌مقفع به فارسی برگردانده شد. شایان ذکر است که در زمان پادشاهی اکبرشاه؛ پادشاه گورکانی هند که پارسی سخن می‌گفت و به فرهنگ ایرانی وابسته بود، نیز یک نسخه از کتاب کلیله و دمنه مستقیم از زبان سانسکریت به فارسی ترجمه شد.

هم‌اکنون می‌توانید کتاب کهنسال و بسیار جذاب کلیله و دمنه را که از روی یک نسخه خوانا و تمیز اسکن شده است

 

حجم: 7 مگابایتدانلود کتاب
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

. we are stay for ever Army and BTS بهترین [نقاشی ساختمانی] در( لواسانات -شمیرانات) ازجور ابابکر محل دفن فاطمه دختر پیامبر مشخص نیست تعمیرات لوازم خانگی در تهران 02154837 زندگیم وصله به نفس توعه بدون عنوان تی نیوز Javad Graphic تبلیغات تضمینی روشان