محل تبلیغات شما

دانلود کتاب البلهان یا فالنامه حیرت

البلهان یا فالنامه حیرت
عبدالحسن اصفهانی بغدادی الاصل
درباره کتاب البُلهان یا کتاب حیرت یا کتاب عجایب، اطلاعات زیادی در دست نیست. ظاهرا نویسنده کتاب، عبدالحسن بن احمد اصفهانی است اما معلوم نیست تصویرسازی‌های عجیب و غریب کتاب هم کار او باشد. احتمالا کتاب در زمان فرمانروایی سلطان احمد جلایر در بغداد نوشته یا مصور شده است.

متن کتاب، نوشته‌های عبدالحسن اصفهانی درباره اختربینی، اخترشناسی و رَمل است،بخش ویژه‌ای از کتاب هم که با روایت …» شروع می‌شود، تصویرسازی‌هایی را با سوژه داستان‌های محلی، مذهبی (به خصوص روایت‌های پیامبران) و قصه‌های جن و پریان نشان می‌دهد.

البته روایت داستان به نقاش سپرده شده و بیننده، داستان را به جای خواندن، می‌بیند و متن زیادی برای تصویرسازی‌ها نوشته نشده.
مثل این نقاشی که داستان درخت واق-واق را نشان می‌دهد، درختی سخنگو که در فرهنگ‌های مختلف، داستان‌هایی درباره‌اش گفته‌اند و در نقش‌ونگارهای فرش ایرانی هم زیاد از آن استفاده شده است.

یکی از تصویرهای کتاب، در ستایش ابومعشر بلخی است که اینجا درباره‌اش نوشته بودیم؛ بعضی‌ها با استناد به این تصویر، معتقدند نویسنده کتاب حیرت، ابومعشر است.

کتاب خطی و بزبان اصلی،دارای تصاویری بسیار جالب،سرگرم کننده و رنگی است ک در کتابخانه بادلیان آکسفورد نگهداری میشود.پیشنهاد میکنم حتما دانلود کنید


دانلود
مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین وبلاگ ها

آخرین جستجو ها

بافت میبد این سایت برای همگان قابل استفاده است آموزش ابتدایی آموزش زبان چینی تولید و پخش بارفیکس وام بانکی فوری تامین سرمایه ۹الی۰۲۱۸۸۶۷۹۰۰۷ شرکت نماشویی کاسپین ماینکرافت netlike کلینیک بیماری های نشیمنگاهی